Zboží za
0 Kč

Varování! Nekupujte padělané lampy do projektorů

Úvod
Rozeznání falešné lampy
Označování lamp
Pokročilá identifikace
Jaká jsou rizika?
Co dělat dál?
Glosář
O programu


Úvod

Je nezákonné a neetické kupovat a prodávat padělky, nicméně mnoho známých a respektovaných distributorů a maloobchodníků tak činí, zatímco ohrožuje dobré jméno maloobchodníků a jejich zboží.

Prodej falešných projektorových lamp se rychle zvyšuje a pronikl na legitimní trhy v každé zemi na světě. Mnoho prodejců nevědomky kupuje a prodává padělky, aniž by si to uvědomovali, protože jejich renomovaný dodavatel byl jejich dodavatelem klamán.

Která lampa je skutečná?
Two boxes with lamps on them

Lampa vlevo je pravá lampa vyrobená společností NEC. Lampa napravo je lampa označená NEC, ale nebyla vyrobena výrobcem projektoru. Je to velmi přesvědčivá kopie, podobná nákupu falešných hodinek Rolex nebo kabelky Gucci, ale zatímco se prodávají za zlomek skutečné ceny, projekční lampy se prodávají za plnou cenu, protože existují prvky, které vypadají přesvědčivě jako původní dodané lampy od výrobce.

Rozeznání falešné lampy

Padělané lampy nejsou vždy snadno rozpoznatelné a často musíte mít v krabici originální lampu spolu s falešnou lampou, abyste zjistili anomálie v konstrukci a výrobě modulu, konstrukci krabic, štítků a obecném potisku lampy. Při výměně lampy nemáte starý obal a často prodejce dodá lampu zákazníkovi včetně instalace, a proto nikdy není šance porovnávat starou originální lampu a novou padělanou.

Většina padělků však může být identifikována. 

Lampa Philips vyrobená pro projektor Benq
Lampa Philips vyrobená pro projektor Benq
Lampa Philips vyrobená pro servisy
Lampa Philips vyrobená pro servisy

Levá lampa byla vyrobena společností Philips for Benq, o čemž víme, protože značka 55 označená červeně označuje značku Philips, která vyrobila lampu pro Benq. Pokud si koupíte originální náhradní lampu výrobce, bude mít také lampu Philips s číslem 55 na štítku.

Pravá žárovka byla vyrobena firmou Philips pro prodejce náhradních dílů s kódem "AM" a očekávali byste, že to uvidíte na Diamond lampě nebo jiné lampě "s originální výbojkou uvnitř modulu", ale nikoliv na originální lampě výrobce.

Pokud jste k tomuto modelu zakoupili originální lampu od výrobce a nevidíte výbojku Philips, je uvnitř lampa Philips s odlišným dvoumístným číslem nebo obdržíte lampu s označením "AM", pak jste pravděpodobně koupili/prodali padělanou lampu.

Od společnosti 3M po společnost Zenith existuje přibližně 200 různých značek projektorů známých jako výrobci originálních lamp (OEM – zkratka pro originální lampu s modulem) a téměř všichni kupují své lampy od třetí strany. Dokonce i obrovské výrobce jako Sony, NEC, Samsung a Dell.

Lampy dodává vybraná skupina specializovaných výrobců, které zahrnují názvy společností, jako jsou Philips, Osram a Ushio. Nicméně, stejně jako vyrabějí lampy pro výrobce projektorů, také vyrábějí lampy pro zákazníky na trhu s náhradními díly, jako jsou například Diamond lampy. Tito zákazníci kupují lampy, které mají stejnou výkonnost jako OEM lampy, ale jsou určeny k balení ve vlastních značkových obalech, které vyvinuly pro sebe jako alternativní lampu pro výrobce OEM s podobným výkonem, avšak s nižší cenou.

Problém č. 1 spočívá v tom, že někteří prodejci náhradních dílů k Diamond lampám vyrábějí své alternativní lampy a pak vyrábějí replikační boxy shodné s těmi od společnosti Sony nebo NEC, např. Prodávají je jako lampu Sony nebo NEC. Nejen, že podvádějí původní značku projektoru, ale porušují zákony a okrádají prodejce a jejich zákazníky tím, že nabízejí mnohem vyšší cenu, za neoriginální lampu, kterou prodávají jako originální lampu.

Problém č. 2 Jiní výrobci padělaných lamp hledají nejlevnější řešení, které se hodí pro všechny staré výbojky do lampy, o kterých si myslí, že budou fungovat, včetně překoupení z druhé ruky. Příklady zahrnují padělané lampy a kompatibilní lampy, které poskytují nižší jas a mají kratší životnost. Mohou dokonce představovat riziko požáru nebo poškození projektoru.

Označení výbojky. Naštěstí většina výrobců výbojek jasně označuje své lampy odpovídajícím způsobem, takže je poměrně snadné zjistit, zda máte správnou lampu, kterou jste zakoupili, kontrolou označení výbojky/lampy - pokud víte, co hledat. Zobrazení značek žárovky.

Označování lamp

Existuje sedm společností, které vyrábějí lampy pro desítky značek projektorů, každý má způsob označování svých lamp, a ty, které se prodávají jako náhradní díly, jsou odlišné.

 Společnost Philips je největším výrobcem lamp a je průkopníkem této technologie.

Dodávky originálních lamp výrobcům projektorů

Ano - Téměř všechny značky, jako například

 Sony, NEC, Hitachi

Dodávka neoriginálních lamp

Ano - jako jsou Diamond lampy


Osram patří mezi tři největší výrobce lamp. S podporou originálních lamp

Ano - Téměř všichni

 

Dodávka neoriginálních lamp

Ano - jako jsou Diamond lampy


Ushio je také významným výrobcem lamp.

Podpora originálních lamp

Ano – brzo bude doplněna nabídka o všechny výrobce projetorů

Podpora neoriginálních lamp

Originální lampy nejsou dostupné s označením lamp určených pro servisy a neoriginální lampy


Epson vyrábí mnoho vlastních lamp, ale také nakupuje od jiných výrobců na tomto seznamu.

Podpora originálních lamp

Ne – vyrábějí lampy pouze pro vlastní projektory.

Podpora servisů a neoriginálních lamp

Ne


 Panasonic vlastní značku lamp Matsushita a koupil značku projektorů Sanyo.

Podpora originálních lamp

Většinou vyrábějí pro své vlastní značky, ale dělají i pro ostatní

projektory.

Podpora servisů a neoriginálních lamp

Ne


Phoenix jsou specializovaným výrobcem.

Podpora originálních lamp

Ano - Dělají pro většinu značek originální lampy dle potřeby

Podpora servisů a neoriginálních lamp

Ano – v podobě Diamond lamp


V tuto chvíly menší výrobce.

Podpora originálních lamp

Ano – ale aktuálně ne často v nabídce prodejců

Podpora servisů a neoriginálních lamp

Ne

Odmítnutí odpovědnosti

Na této stránce bylo do přesných informací investováno obrovské úsilí na základě let zkušeností s lampami do projektorů s mnoha výrobci a doslova zacházení s milionem lamp. Naše přesvědčení spočívá v tom, že všechna tvrzení na této stránce jsou přesná.

Pokud zastupujete výrobce značky projektoru nebo lamp a chcete vyjasnit položku, chybu nebo opomenutí na stránce, budeme velmi vděční za zpětnou vazbu. Prosím pište na info@lamp.cz

Pokročilá identifikace

Označení lamp nelze vidět

U zhruba 50% lamp jsou značení lamp jasně viditelné, ale některé lampy mají buď lampu orientovanou, tak že není možné  přečíst značku bez zubního zrcátka. Pokud se orientace lampy liší, je to podezřelé, protože se jedná o vzácnou praxi a používá se ke skrytí označení u neoriginálních lamp.

Některé lampy jsou v uzavřených modulech, které vyžadují, aby lampa byla vyjmuta, aby bylo vidět značení. Pokud máte podezření, doporučujeme experimentovat tím, že starý modul od sebe oddělíte, dokud neuvidíte označení výbojky. Pokud by bylo označení v pořádku, tak výbojku můžete vrátit zpět do modulu, můžete ji použít, ale prosím nejprve se ujistěte. Při manipulaci s novou lampou dbejte na to, abyste se nedotkli žhavící části, která vyzařuje světlo, protože mastné usazeniny na křemíkovém povrchu mohou způsobit horká místa a zkrátit životnost lamp.

Další stopy

Kromě značek lamp existují i ​​jiné způsoby, jak identifikovat padělanou lampu, která je buď přesvědčivá, nebo podle hmotnosti máte pocit, že máte v rukou falešnou lampu.

Při rozhodování na základě pokročilých pokynů k identifikaci doporučujeme postupovat opatrně. Přestože je patrné, že lampa výrobce projektoru bude konstruována jinak, existují časy, kdy se změní výrobní technologie, součásti nebo dokonce forma používaná pro plastový modul. Jedná se pouze o část důkazů, ale často je použita špatná kvalita použitých součástek, které nás vedou k názoru, že se jedná o padělané lampy, a vyzýváme vás, abyste při používání těchto pokynů použili stejný nestranný úsudek.

Většina, pokud ne všechny padělané lampy pocházejí z Dálného východu a mohou mít mnoho podob:

** Všimněte si, že poslední dvě jsou vyrobeny rozdělením originální výbojky a jejího modulu, aby se vyrobily dvě padělané originální lampy.

Pokud máte starou a novou lampu

Kromě kontroly značení výbojky by plastový nebo kovový modul měl být ve většině případů shodný, což ukazuje, že pochází ze stejného tvarovacího stroje. Tam jsou často první příznaky, že podezřelá lampa nepochází ze stejné výrobní formy jako originální lampa. Např.

  1. jinak vyražený text.
  2. Text v jiném tvaru.
  3. Text je nevýrazný.

  1. Symboly se liší konstrukcí a umístěním.
  2. Značky z lisovacího stroje by měly být vždy na stejném místě.

  1. Vzduchové mřížky by měly mít stejný vzhled.

Pokud máte dvě lampy z různých zdrojů

Jsou krabice a balení stejné? Stejná hmotnost obalu, stejný tvar výstřihů a záhybů. Štítky by měly být identické, stejně jako přiložené dokumentace s pokyny dokonce přeložené stejným způsobem. Lampy by měli stejný vnitřní obal.

Občas nastane výjimečná situace, takže tyto pokyny nejsou konečné a často se jedná o počet nesrovnalostí v obalu a konstrukci, které nás vedou k identifikaci falešných lamp. Pokud si nejste jisti, rádi vám pomůžeme, kontaktujte nás prosím.

Jaká jsou rizika?

Falešné lampy obecně používají nekvalitní materiály a výrobní postupy s nižší úrovní kontroly kvality, proto firmy, které obchodují s padělanými lampami, vystavují uživatele projektoru řadu rizik:

Nízká úroveň jasu - špatná kvalita výbojky bude mít za následek horší obraz a nerovnoměrný jas na celé ploše s tmavšími rohy.

Špatná kvalita obrazu - špatná montáž s nesprávně zarovnaným světelným prvkem a používání levných čoček a světelných filtrů mohou mít za následek vyblednutí barev nebo barevné nevyváženosti v obraze.

Zkrácená životnost lampy - Nízká kvalita lamp a použití nesprávných speciálních lamp se špatným větráním sníží životnost lampy a může poškodit projektor.

Bezpečnost uživatelů - zboží může být špatné a dokonce nebezpečné. Například, ačkoli lampa může mít originální výbojku, ale modul nemusí být tak přísně navržen. Dojde k přehřátí modulu, tavení a poškození projektoru, které by způsobily požár.

Rozpoznání výrobců originálních značek je velmi náročné na to, aby byl kvalitní projektor podpořen komplexní zárukou. Použití padělané lampy podvádí značku z návratnosti investic a může zhoršit záruku na projektor.

Nakupujte u skutečných obchodníků - společnosti, které prodávají padělané zboží, podkopávají skutečnou cenu lamp. To znamená, že podniky, které vyrábějí nebo prodávají originální zboží, nemohou konkurovat ceně podvodných lamp.

Pomoc při snižování organizovaného zločinu - Prodej padělků má často původ, který je součástí rozsáhlého organizovaného zločinu.

Právní postavení

Vědomý nebo nevědomý dovoz a prodej padělaného produktu je podle práva EU nezákonný, stejně jako nákup padělaných výrobků spotřebitelem. Ačkoli trestní stíhání jsou zřídka pro nákup zboží, všechny činnosti spojené s prodejem padělaného zboží páchají trestný čin, kde trestní stíhání může být způsobeno státem spíše než jednotlivcem, pokuty jsou významné a možné je i odnětí svobody.

Co dělat dál?

Pokud máte podezření, že jste prodali padělanou lampu:

Obraťte se na svého dodavatele - Existuje řada kroků, které můžete podniknout, ale ve všech případech bychom vám důrazně doporučili, abyste se obrátili na svého dodavatele. Je pravděpodobné, že si neuvědomují, že mohou prodávat padělané zboží a budou chtít své zboží vyměnit a řešit problém s dodáním. Není-li nadšený při řešení problému, připomene prodejci, že jedná nelegálně.

Při dotazování si bude mnoho dodavatelů jisto, že dodávané lampy jsou originální i přes to, že z výroby jsou v oběhu falešné certifikáty pravosti. Naneštěstí možná budete muset být vytrvalý a předložíte jim důkazy z tohoto webu, abyste dokázali pravost, aby konečně přiznali, že přepravují na český trh falešný produkt.

Reklamace na výrobce projektoru - Pokud chcete, aby výrobce projektoru věděl o padělaném problému, většina značek má místní prodejní kanceláře a na jejich webových stránkách může existovat kontakt pro stížnosti. Výrobce by se měl obávat, že se prodávají padělané verze jejich výrobku a zajímat se o to, kdo je prodává. Pokud se snažíte najít kontaktní osobu, kontaktujte nás a my se pokusíme s podrobnostmi pomoci.

Reklamace na výrobce lamp - výrobce lamp bude sice třetí stranou v tomto obchodu, ale bude chtít vědět o protiprávních praktikách týkajících se jejich produktu. Jejich webové stránky by vám měly poskytnout kontaktní místo, ale možná vám nebudou moci pomoci.

Kontaktujte lamp.cz - Nemůžeme vyřešit problémy, které by mohly být s obdržením padělaného zboží, ale my jsme velmi ochotni pomoci vám potvrdit, zda je zboží skutečně falešné a jestli se snažíte zvýšit váš zájem, mohli bychom vám ukázat jak se příště vyvarovat nákupu falešných lamp.

Kontaktujte policii/ČOI - Jako nezákonná praxe může být problém vzat k policii. V některých zemích existují další orgány, které se zajímají hlavně o padělky zboží. Některé návrhy lze nalézt v tématu Jaké jsou rizika, ale nejlépe by bylo možné udělat vlastní výzkum na internetu.

Glosář

Popis termínů

Po uvedení na trh Někteří výrobci lamp dodávají dvě varianty lamp, výrobce originálních lamp a výrobce kompatibilních a servisních lamp, kteří vyrábějí své vlastní značkové lampy. Např. Diamond lampy. 

Výbojka

Světelný zdroj, který je usazen v modulu celé lampy.

Výrobce výbojky

Jedna ze sedmi specializovaných firem, které vyrábějí výbojky pro výrobce originálních lamp s modulem

Modul

Plastové nebo kovové pouzdro, ve kterém je výbojka umístěna uvnitř. Zahrnuje konektor, vzduchové mřížky, šrouby, kabely apod.. 

  1. Symboly mají odlišný vzhled, konstrukci a umístění.
  2. Značky z lisovacího stroje by měly být vždy na stejném místě.

Kompatibilní

Termín obvykle spojený s kopírovanými lampami, které jsou vyrobeny třetími stranami. Tyto lampy jsou levnější, ale také nižší kvality se sníženým jasem a kratší životností.

Diamond Lampy

Výrobce vysoce kvalitních náhradních lamp. Kupují žárovky od stejného výrobce lamp jako výrobce originálních lamp s modulem pro vysoký výkon a poté vyrábějí vlastní modul pro vytvoření kompletní lampy.

Originální lampa

Nadbytečné pojmy, které se často používají k úmyslnému zaměňování spotřebitelů.

Originální lampy s modulem popisují své lampy jako "originální", protože jsou "původním" výrobcem.

Neoriginální lampy a servisní produkty budou používat stejná slova, protože používají stejné kvalitní výbojky jako "původně" používaný výrobcem originálních lamp s modulem, aby získali skutečně totožný výkon.

Používá mnoho dalších výrobců a distributorů v souvislosti s prováděním alternativních nebo kopírovacích lamp. Jsou to jejich vlastní "originální" značky nebo návrhy a jsou "skutečně" jejich.

Lampa s modulem

Kombinace výbojky a modulu, která je vytvořena tak, aby byla její výměna co nejsnadnější.

Označení

Stroj používaný k vytvoření plastových modulů orazí modul zřetelnými značkami na modulu a měl by být ve stejných polohách, při porovnání dvou stejných lamp.

OEM - Original Equipment Manufacturer

Neboli originální lampa s modulem vyrobená konkrétním výrobcem, jako je NEC nebo Sony, kteří kupují výbojky od výrobce výbojky a vyrábějí lampu, která je určena do svého značkového projektoru.

O programu

Tato vzdělávací webová stránka byla vytvořena firmou Just Lamps jako další iniciativa, která má zajistit, že uživatelé projektorů budou prodávat a kupovat pouze vysoce kvalitní, bezpečné a v tomto případě zákonné lampy.

Společnost Just Lamps, která byla založena v roce 2002, působí na pěti kontinentech jako největší světový distributor lamp do projektorů s distribučními centry v USA, Velké Británii, Singapuru a Austrálii. Pokud byste se chtěli dozvědět více o Just Lamps, navštivte prosím webové stránky našeho dodavatele www.justlamps.net.

Pokud jste prodejcem a zjistili jste, že tento web je vzdělávací, je možné ho propojit s vaším webem pro marketing. Obraťte se na místní prodejnu, kde můžete prodiskutovat možnosti.

Jiné iniciativy Just Lamps, které vás mohou zajímat:

Alliance pravá lampa

Sdružení Genuine Lamps Alliance bylo zřízeno, aby vytvořilo povědomí o existenci kopírování výrobků na trhu s lampami pro projektory, aby poradilo prodejcům a spotřebitelům o rizicích spojených s nákupem kopií a zdůraznilo výhody používání pouze originálních a originálních náhradních lamp.

Další informace naleznete na adrese www.genuinelamps.org.